Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovory

16. 9. 2006

Rozhovor z Danem o natáčení...

A máme tady třetí a poslední část z Mid-Day - rozhovor s Danem Radcliffem. Zmínil se zde o pátém filmu,  o tom jak se za ty roky změnil, o hře Equus, o líbací scéně s Katie Leung a o Harryho životě.

Jedno z nových, ještě nedokončených natáčecích míst je atrium - kopie londýnského metra, která bude použita pro poslední bojovou scénu - bitvu mezi Harrym a Voldemortem. Anglická vlajka, kterou mají z Mistrovství světa, visí nad jevištěm.

Velká síň je tady nejstarší - stojí tu už osm let a vleze se do ní 350 lidí. Je 40 stop široká a 120 stop dlouhá. Podlaha je zhotovena z yorkského kamene, který byl položen už pro první film. Je to působivé. Druhá nejstarší je tady Nebelvírská společenská místnost. Na portrétech, které visí na stěnách jsou vyobrazeni herci a někteří členové štábu. V Brumbálově pracovně jsou na zdi portréty spících bývalých ředitelů.

Některé scény se točily venku na mostu, za nímž bylo modré plátno: je tam Dan, Rupert, Emma, Matthew a Evanna. Režisér chce udělat ještě 15. záběr než je propustí. Daniel je první, kdo odchází. Vysvětluje nám, o co zde šlo:

"Dnes je to mírně hektické, sice jsem už trochu déle zpátky po jeden a půl měsíční přestávce, ale dnes je to Emmin první den. A Rupert byl taky asi tak na měsíc pryč, takže je každý trochu hysterický - proto jsme se tak smáli. A taky jsem o Ruperta zakopl.

Točili jsme scénu, která vede k závěru filmu, kde Umbridgeová zmizí v Zakázaném lesa a my se znovu sejdeme s Ronem, Nevillem, Lenkou a Ginny. Potom všichni půjdeme bojovat s Belatrix Lestrangeovou a s Voldemortem. Takže zkoušíme přenést sílu z poslední scény do této, ale dostaneme ji tam."

Jak odlišný je tento díl?
Hodně rozdílný - tahle role pro mě byla větší výzvou oproti minulým dílům. Ne fyzická výzva - ale v rámci hraní, bylo těžší zahát to. A taky je jiné pracovat s Davidem Yatesem - má velmi vysoký klidný hlas a mluví tak měkce. Další rozdíl byl v tom, že jsme uprostřed natáčení museli udělat dlouhou přestávku - měsíc a půl abychom se naučili na zkoušky. Takže produkce to celé uprostřed práce zavřela, což bylo velmi zvláštní, protože se to nikdy předtím nestalo.

Je to snadné vrátit se zpátky po přestávce?
Může to trvat pár dní než se dostanete zpátky do chodu věcí. Ale protože hraju Harryho už tak dlouho, tak mi to připadne velmi snadné. Nedělá mi to problémy vrátit se zpět do pracovního tempa.

Je ti 16. Jaké je to teď hrát Harryho?
Je to stejné. Harry má stejné problémy jako jiné děti v jeho věku. Jenom je to v jeho příběhu více zdůrazněné. Vlastně je toho na něj víc než na průměrného člověka, protože průměrný člověk neumí kouzlit. Díky povaze příběhu žije Harry ve výrazném světe, v jakési zdůrazněné realitě. Myslím, že Harryho nejšťastnější okamžiky jsou šťastnější, než by si kdokoli mohl myslet. A jeho nejsmutnější momenty jsou zase smutnější, než by si lidi mohli myslet.

Můžeš nám říct něco o romantických aspektech filmu?
Je to jakési pokračování toho, co začalo v předchozím filmu. A tentokrát můžu říct, že se to fakt stane. Bylo to ohromné, scéna s prvním polibkem byla ohromná. Bylo to dobré a hodně legrační.

Co říkáš na to, že Katie o tobě řekla, že dobře líbáš?
Můj bože, to byla sranda. Já a Katie - zezačátku jsme byli trochu nešikovní a nervózní, ale udělali jsme to. Bylo to pěkné.

Na kolikátý pokus jste to udělali?
Asi na třicátý.

Ve hře Equus budeš mít svůj jevištní debut. Zahraješ si zde psychycky narušené pomocníka na statku a budeš tu mít taky nahou scénu. Jak pohodlné to pro tebe bude?
Všichni ostatní herci, kteří tuto roli hráli, to udělali, takže kdybych to neudělal, bylo by to pro mě jako bych ani nehrál. Budu neuvěřitelně nervózní, ale je to ve scénáři, takže to musím udělat.

Těšíš se na jeviště?
Bude to nervy drásající, ale taky neuvěřitelně vzrušující. Bude to nová výzva. Je to něco, co jsem nikdy předtím nedělal. Musím trénovat svůj hlas - učit se s ním pracovat. Většina herců jde z herecké školy do divadla a až pak do filmu. Ale já to dělám naopak. Jdu z filmu na jeviště. Je to neortodoxní způsob jak to udělat, ale taky docela vzrušující.

Změnilo tě za ty roky nějak hraní Harry Pottera?
Opravdu nevím, jestli v důsledku toho, že hraju Harryho, proběhla nějaká velká změna v mé povaze. Myslím, že jsem stejně jako většina 10-ti letých vyrost v 17-ti letého. Možná, že jsem vyrostl trochu rychleji než ostatní v mém věku, protože mám po celou dobu kolem sebe tolik dospělých. Většina děti má vztah k dospělým jenom s rodiči a učiteli. Já jsem pracoval s dospělými asi od 11-ti let.

Údajně jsi šestým nejbohatším mužem v Anglii.
Nechci na to myslet, zkouším tomu nevěnovat pozornost, protože je to všechno vážně spekulace, myslím z větší části.

Co si myslíš o Harryho světě a životě?
Harryho život je pěkně nefér, protože on se nikdy o nic z toho neprosil. Byl vhozen do toho hrůzného světa okolnostmi - ne svou vlastní vinou. Předpokládám, že Harryho situace je tak nefér, protože si to ve skutečnosti vůbec nezaslouží - je to jedna z největších křivd.
 

Rozhovor s D. Radcliffem o Ohnivém Poháru

Extra rozhovor z časopisu Premiere :


Jak vidíš Harryho ve čtvrtém dílu? Vypadá to, že v nerozlučné trojici Harry, Ron a Hermiona to začíná trochu skřípat…

To je pravda, Harry na větší část filmu přijde o svého nejlepšího kamaráda Rona. Když Ohnivý pohár vyplivne Harryho jméno, Ron si myslí, že se Harry dostal do turnaje podvodem, a pohádá se s ním. Celé to vyvolá dost nevole, dokonce i kluci z Nebelvíru se obrátí proti němu. Harry něco takového už jednou zažil, když ho ve dvojce pokládali za dědice Salazara Zmijozela, tenkrát se ale mohl opřít o Rona. Teď ho nemá, takže je hodně náladový.

Navíc lidi, kteří mu obvykle pomáhají, jako třeba Brumbál, mu teď pomoci nemůžou a Harry musí hodně spoléhat na svoje síly, ne?

Přesně tak. Poprvé vidíme Brumbála jako starého pána, který úplně neví, co má dělat, a ztrácí půdu pod nohama. O tom si se mnou Mike Newell taky povídal. V předchozích třech dílech byly Bradavice pro Harryho útočištěm, už díky Brumbálovi si tam připadal v bezpečí, dokonce i když tam pronikl Sirius Black. Teď se iluze o Brumbálově všemocnosti rozpadne a Harry pozná, že mu v Bradavicích hrozí stejné nebezpečí jako kdekoliv jinde.

Kniha je dost temná. Snažil se to Mike nějak vyvažovat humorem?

Jak říkáte, je to mnohem temnější a nebylo by správné snažit se film výrazně odlehčit, protože bychom se tím zpronevěřili předloze. Na druhou stranu podle mě v celé sérii platí, že čím jsou filmy temnější, tím je v nich i více humoru. A Mike si dal záležet na tom, aby tu byli zábavné scény jako protiváha temné atmosféry, aby tím kontrastem všechny ty hrůzy podtrhl. Hodně legrační je to, jak se kluci snaží splašit nezadanou holku na vánoční bál. V tom ohledu jsme si nemohli přát lepšího režiséra, vždyť Čtyři svatby a jeden pohřeb jsou jedna z nejlepších romantických komedií vůbec.

Harryho trápí spousta věcí včetně neopětované lásky k Cho…

Harry v tomto směru není žádný hrdina a s děvčaty to zkrátka neumí. Vyrůstal s Dursleovými, a ti s ním sotva prohodili pár slov, takže rad o tom, jak se chovat k dívkám, se od nich pochopitelně dočkat nemohl. Nemá tušení, jak Cho pozvat na rande, dokonce ani neví, jak se má v její přítomnosti chovat, jak s ní mluvit. Tohle bude podle mě blízké každému klukovi, protože podobně neohrabaný a trapný se napoprvé cítil snad každý.

Podle Emmy Watsonové je tenhle film více britský. Co si o tom myslíš?

Určitě. Jedním z Mikeových přínosů je i jeho zkušenost s britskou internátní školou - její atmosféru má v malíčku, a tak požádal Stevea Klovese, aby napsal scénu, kde jsou Harry a Ron za trest po škole a dohadují se, jak ukecat holky, aby s nimi šly na bál. Jenže jsou ve Velké síni a mají zakázáno mluvit. Mike něco modobného sám zažil a říkal, že je to jako ve velkém útěku, protože se musíte dohodnout, aniž by se o tom stráže - tedy alan Rickman jako Snape - dozvěděly. Výsledkem je jedna z nejvtipnějších scén v celém filmu.

Ve filmu se poprvé objeví Voldemort. Jaké bylo točit scénu s ním?

Bylo to jedinečné. Takhle nervózní jsem nebyl za celé tři roky, protože jsem tomu chtěl dát maximum. Všechno, co jsme dělali předtím spělo právě k téhle scéně. Na tu konfrontaci s Voldemortem každý čekal. Ne že bychom byli pod tlakem, ale všichni jsme se na to těšili a zároveň cítili odpovědnost, aby to bylo perfektní a abychom nezklamali fanoušky. Pokud jde o Ralpha Fiennese, moc jsem toho s ním nenamluvil, protože jsem ještě pořád dost mladý a nejsem tak dobrý herec, abych s někým vtipkoval a pak najednou dokázal předstírat, že je můj nejhorší nepřítel. Strašně rád jsem se na něj díval. Je to velice uhlazený a milý člověk, ale tady mi z něho naskakovala husí kůže.

Mike prý na Ralphově tváři nechtěl žádnou masku, protože jak ukázal v Schindlerově seznamu, umí být děsivý, i když má obličej úplně holý.

Mike tvrdil, že když má někdo na tváři protetika, vypadá sice groteskně a strašidelně, ale obecenstvo se ho nebude bát tak, jako kdyby vidělo holou tvář, protože ta jim je mnohem bližší. Voldemort měl vypadat co nejlidštěji, jenom tak trochu zpustošeně. Taky mu myslím budou nějak digitálně upravovat nos, protože Ralph na něm měl při natáčení oranžové tečky.

Pošuk Moody ale má umělé oko...

To oko je mechanické a některé scény se kvůli němu musely opakovat, protože magnetická zornice párkrát vypadla, a to nás všechny odbouralo. S Brendanem Gleesonem, který Moodyho hraje, se mi ale pracovalo skvěle, je to sympaťák a úžasný herec. Hraje nového učitele obrany proti černé magii, který je trošku vyšinutý a žáci se ho při vyučování bojí. V opakovaných záběrech vždy udělal něco jinak, takže jste nikdy netušili, co na vás zařve. Celou scénu jste na to čekali, ale stejně vás dostal, až jste překvapením nadskočili. Spousta reakcí vůbec není hraná.

Harry toho musí hodně zvládnout, obzvláště ve spojitosti s Turnajem tří kouzelnických škol a třemi úkoly, které při něm musí splnit.

Nejdřív se postavím drakovi. Letím na koštěti a mám zachránit zlaté vajíčko, které střeží právě tenhle drak. Filmovalo se to podobně jako famfrpál, kdy před modrým plátnem sedím na koštěti. Musel jsem ale udělat ještě něco jiného - a ani tu ze sebe nebudu dělat hrdinu, bylo to děsivé - zkrátka a dobře kvůli scéně, kdy mě drak trefí ocasem a srazí z koštěte, jsem volným pádem klouzal asi patnáct metrů po střeše postavené ve studiu. První tři pády byly hodně děsivé, pak mě to svým způsobem začalo i bavit, ale na začátku... Podrželi mě tam, napočítali do tří a pak mě prostě pustili. Ale jsem vážně rád, že jsem to udělal, jinak by diváci v téhle scéně neviděli moji tvář, protože by to za mě dělal kaskadér. Možná je to profesionálné deformace, ale když se dnes dívám na film a někdo při výbuchu vyletí z auta nebo se skutálí ze schodiště a vy mu přitom nevidíte do tváře, tak už prostě vím, že jde o dvojníka, a to mě docela rozptyluje.

A co druhý "podvodní" úkol ?

Na to jsem se připravoval šest měsíců předem a bylo to úplně fantastické. A taky dost bizarní, byl to regulérní plac s kamerami a reflektory, ale pod vodou. Pořád jsem musel dělat to samé, ale za mnou bylo modré plátno a já se proháněl nádrží, kterou nechali postavit čistě pro tyhle záběry. Byl to skvělý zážitek, a nebýt Harryho Pottera, nejspíš bych se k tomu nikdy nedostal.

Co bylo pod vodou nejtěžší ?

Neville dá Harrymu sníst žaberník, po kterém mu narostou žábry. Harry je tudíž jako ryba a nesmí vypouštět žádné bublinky, takže jsem musel zadržovat dech a nesměl ho vypustit s pusy. Taky jsem musel občas pronést nějakou repliku, což bylo hodně těžké. Pak jsme všechny ty věty museli nadabovat. To přinesly krabici, natočili do ní vodu, strčili dovnitř mikrofony a pak jsem musel strčit hlavu pod hladinu a odříkávat ty věty, aby se zachytil ten bublavý zvuk. Bylo to dost zvláštní.

No a konečně třetí úkol, který se celý odehrával v bludišti...

V bludišti jsme strávili v kuse asi dva týdny a všem z toho klaustrofobního prostředí začalo hrabat. Ale natáčení to docela prospělo - Mike měl takovou představu, že na počátku labyrintu jsou všichni nervózní jako psi, ale pořád jsou to lidé. Čím jdou ale dál, tím větší se z nich stávají zvířata, primitivní divoši, protože to bludiště je k tomu dohání. Celá ta pasáž je hodně strašidelná, temně nasvícená, taková předehra ke konfrontu s Voldemortem. Myslím, že se u ní budou lidi hodně bát, a to je dobře...

(zdroj:potter-web.cz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář